Co je to náhradní péče?
Náhradní péče je forma péče o děti vyrůstající mimo vlastní rodinu. Může se jednat o náhradní rodinnou péči (pěstounskou péči) nebo institucionální péči vykonávanou v některém z ústavních zařízení (např. dětských domovech). Na těchto stránkách se zaměříme na péči pěstounskou.
Co je to pěstounská péče?
Do pěstounské péče jsou svěřovány děti, které ne vlastní vinou nemohou vyrůstat v rodině. Jedná se tedy o službu (pomoc) dítěti, a jako taková je i finančně podporovaná státem. Pěstoun o dítě pečuje osobně a při péči o něj také vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Zákonnými zástupci dítěte však zůstávají biologičtí rodiče. Pěstoun má také ze zákona nárok na celou řadu služeb, které mu poskytují orgány sociálně - právní ochrany dětí nebo neziskové organizace, které k tomu mají příslušné pověření. Pěstounská péče zaniká dosažením zletilosti dítěte.
Podrobnější informace naleznete v této brožuře, kterou připravili pracovníci odboru sociálních věcí Krajského úřadu Karlovarského kraje. Detailní informace jsou k dispozici také na internetových stránkách Krajského úřadu Karlovarského kraje.
Koho hledáme?
Možná právě Vás! Hledáme toho,
- kdo je ochoten se vzdělávat
- kdo se nebojí překážek a umí poskytnout pomoc, podporu a zázemí přijatému dítěti
- kdo chce někomu nabídnout pomoc a zázemí
- kdo je ochoten spolupracovat při výchově svěřeného dítěte
- kdo má otevřené srdce i mysl
....a v tomto výčtu bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Každopádně je tady mnoho dětí, které potřebují najít náhradní rodinu. V převážné většině se jedná o děti, které mají svou biologicku rodinu, a které si mnohdy již od narození s sebou nesou batoh různých problémů. Jestli si myslíte, že byste i Vy mohli nabídnout těmto dětem místo ve svém životě, tak neváhejte a nebojte se na nás obrátit.
Co mám udělat, pokud se chci stát pěstounem?
- Zjistěte si co nejvíce informací. Ptejte se sociálních pracovníků obcí, krajského úřadu, pracovníků neziskových organizací, zabývajících se náhradní rodinnou péčí (NRP) - můžete si také domluvit osobní schůzku, setkejte se s náhradními (pěstounskými) rodiči.
- Pokud jste našli odpovědi na všechny Vaše otázky a myslíte si, že dokážete "cizímu" dítěti/dětem nabídnout domov, kontaktuje sociálního pracovníka obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Kontakt najdete ZDE.
- Sociální pracovník/ice příslušného městského úřadu: s Vámi bude hovořit na téma týkající se důvodů, motivace Vašeho rozhodnutí, druhu náhradní rodinné péče, Vašich představ o dítěti - jakého by mělo být věku, pohlaví, zda jste schopni přijmout dítě se zdravotními obtížemi, jiného etnika apod.. Rozhovoru se nemusíte obávat, buďte otevření. Pracovník/ice Vám vysvětlí další potřebné náležitosti k podání žádosti, pomůže Vám s vyplněním potřebných formulářů a dotazníků. Dále si s Vámi také domluví osobní návštěvu u Vás doma, aby si společně s Vámi mohl/a udělat představu o Vaší bytové a rodinné situaci.
- Následně po zkompletování Vaší dokumentace, je tato postoupena na Krajský úřad Karlovarského kraje.
- Na krajském úřadě je pak dokumentace doplněna: o zprávu psychologa pro NRP (absolvujete psychologické vyšetření v rozsahu 8-10 hodin), zprávu z přípravy osob vhodných stát se pěstouny (příprava je v rozsahu 48 hodin), zprávu lékaře posuzujícího Váš zdravotní stav z hlediska náhradní rodinné péče.
- Na základě výše uvedeného je pak následně krajským úřadem provedeno odborné posouzení se závěrečným doporučením.
- Výsledkem celého procesu je ROZHODNUTÍ o zařazení (nezařazení) do tzv.evidence osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny.
Finanční zabezpečení pěstounů a svěřeného dítěte
Dítěti v pěstounské péči náleží podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči a pěstounovi za výkon pěstounské péče měsíční odměna za každé svěřené dítě. Odměna pěstouna se nově považuje za příjem ze závislé činnosti a hradí se z ní daň, sociální a zdravotní pojištění. Vedle těchto dvou dávek se pěstounům poskytuje též jednorázový příspěvek při převzetí dítěte a příspěvek na zakoupení motorového vozidla (při péči o nejméně 3 děti) a dítěti příspěvek při ukončení pěstounské péče. Více se o dávkách pěstounské péče dočtete na Integrovaném portálu MPSV.
Legislativa k pěstounské péči
- Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (§ 958 a násl.) - odkaz na zákon
- Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (§ 47a a násl.) - odkaz na zákon
- Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád - odkaz na zákon
- Zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních - (§ 367 a násl.) - odkaz na zákon